Çelikhan Devlet Hastanesi Gezici Ağız ve Diş Sağlığı Aracı ile her yerde
27 Temmuz 2017

Çelikhan Devlet Hastanesi Gezici Ağız  ve Diş Sağlığı Aracı ile her yerde....engelleri tamamen kaldırıyoruz...

            İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından desteklen Gezici Ağız-Diş Sağlığı Aracında ve Evde ağız diş sağlığı hizmetleri kapsamında dijital portatif ekipmanı aracılığıyla her türlü ağız ve diş sağlığı hizmetleri veriliyor.

            Adıyaman Çelikhan Devlet Hastanesi, portatif özellik arz eden dijital görüntüleme ve diğer ekipmanlar ile özel olarak donatılan  mobil ağız ve diş sağlığı aracıyla, kırsal bölgelerde yaşayan vatandaşlara,  ağız ve diş sağlığı hizmetleri kapsamında kırsal ve ilçe merkezindeki ilk öğretim çağındaki çocuklarımıza düzenli olarak halihazırda hizmet vermektedir. İpek Yolu Kalkınma Ajansı tarafından finanse edilen proje ile kırsalda yaşayan vatandaşlarımızın sağlık hizmetine ulaşması kolaylaştırılmıştır.

            2015 yılı mart ayında uygulaması başlatılan  “Sağlınıza Misafir Olduk Projesi”yle Çelikhan Merkezine bağlı tüm belde ve köylerde yaşayan, çeşitli nedenlerle ağız ve diş sağlığı hizmetlerinden yeterince yaralanamayan bütün vatandaşlarımıza ve okul çağındaki çocuklarımıza ulaşıldı. Proje Çelikhan Devlet Hastanesinin özverisi ve katkıları ile sürdürülmeye devam edecektir.

            Okullarda verilen ve halen altı aylık dönemlerle devam etmesi planlanan proje kapsamında tüm öğrencilere ve ailelerine diş fırçalama, diş sağlığı hakkında bilgilendirmeler yapılmaktadır. Bütün çocuklara diş fırçası ve diş macunu hediye edilmektedir. Çocuklarımıza ve ihtiyacı olan vatandaşlarımıza kapsamlı koruyucu ve tedavi edici ağız ve diş sağlığı hizmeti verilmektedir.

            Projeyle ilçemizde 2013 Yılında başlatılan ve her yerde örnek gösterilen  Evde Sağlık Hizmetlerine bir hizmet kolu daha eklendi. Talep edildiği taktirde evde sağlık hizmeti alan hastalarımıza ve engelli vatandaşlarımıza da tam anlamıyla evde ağız diş sağlığı hizmeti de verilmektedir.

             Proje uygulamasının başlamasından  bu güne kadar  çoğunluğu ilköğretim çağındaki çocuklarımız olmak üzere; ulaşılan yaklaşık 7000 vatandaşımıza ağız ve diş sağlığı muayenesi yapılmış.

             Çoğunluğu çocuk olan, yaşlı ve engelli kişilerin içinde bulunduğu muayenesi yapılan vatandaşlarımıza, uygulamanın başlamasından sonraki 10 aylık süreçte koruyucu ve tedavi edici ağız diş sağlığı kapsamında;  

48 panoramik dijital grafi çekimi,   153 RVG tetkiki, 647 füssur sealant uygulaması,  3645 kişiye flor uygulaması,  82 diş dolgusu,  53 detertraj,  15 kanal tedavisi,  220 diş çekimi,  2 amputasyon, 16 protez uygulaması yapılmıştır. 

             Çelikhan Devlet Hastanesinin büyük ilgi gören bu hizmetinin, 2016 yılında ve ilerleyen yıllarda da devam etmesi planlanmaktadır.